510 005 031
biuro@kolcenaptaki.pl

Sroka (pica pica) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej występujących dużych ptaków w Polsce. Są to ptaki niezwykle inteligentne a przy tym wszędobylskie i ciekawskie, łatwo przystosowują się do nowych warunków, stąd liczba par lęgowych w polskich miastach nieustannie rośnie. Sroki występujące w miastach budują bardzo trwałe i obszerne gniazda na wysokich drzewach, na wysokości 5-15 m, które gwarantują bezpieczne schronienie oraz uniemożliwiają (np. kotom) dostanie się do nich. 

Sroki pomimo swej niewątpliwej urody są także ptakami które wzbudzają wiele kontrowersji, także w środowisku naukowym. Sroka jest ptakiem wszystkożernym, choć najchętniej sięga po pokarm pochodzenia zwierzęcego: larwy owadów, chrząszcze, pająki, dżdżownice, jaszczurki, żaby, myszy, małe kurczaki, kuropatwy oraz jaja i pisklęta innych gatunków ptaków. Właśnie przez niszczenie lęgów ptaków uważana jest przez wielu za ptaka zaburzającego równowagę ekosystemu i wpływająca negatywnie na awifaunę, nie tylko miejską. W skrócie można powiedzieć, że populacja srok rośnie dzięki zabijaniu przez nie piskląt innych ptaków. 

Kraje zachodnie częściowo uporały się z problemem zarządzając regularne odstrzały tego gatunku, w Polsce problem nadal istnieje i właściwie jedyną metodą walki jest usuwanie ich gniazd w sezonie poza lęgowym oraz sporadyczne odstrzały zarządzane przez Wojewodę bądź Ministra Środowiska. 

Nasza firma jako jedna z nielicznych w Polsce, zajmuje się profesjonalnym usuwaniem gniazd srok z drzew wszelkiego typu w okresie poza lęgowym, pomagamy także w uzyskaniu pozwoleń na likwidację ich gniazd w okresie ochronnym.