Problem nadmiernego rozwoju populacji ptaków w miastach jest znany od bardzo dawna. Niektóre z gatunków tak bardzo przystosowały się do siedzib ludzkich, że stały się one nieodłączną ich częścią i wyrosły niemal do rangi symbolu. Dziś ciężko sobie wyobrazić nowojorski Central Park, Plac Św. Marka czy rodzimy Krakowski Rynek bez setek, tysięcy gołębi. Jakkolwiek dla przeciętnego spacerowicza nie stanowią one problemu, a często są wręcz atrakcją, tak dla mieszkańców miast stają się często dużym kłopotem. Względy natury estetycznej to tylko jedna z przyczyn, dla których coraz częściej i głośniej mówi się o potencjalnych sposobach zabezpieczania terenów miejskich przed ptakami. Obecnie skuteczne metody odstraszania ptaków już nie są jedynie zmartwieniem indywidualnych osób, ale instytucji publicznych i służb miejskich, których zadaniem jest możliwie humanitarne ograniczenie rozwoju populacji na danym terenie.
Kolce i siatki zabezpieczające balkony, tarasy, dziedzińce, płaskorzeźby czy też inne miejsca przed obecnością gołębi, systemy akustyczne, wizualne, elektryczne – to najczęstsze metody walki z tym gatunkiem ptaków. Dobrze dobrany produkt oraz fachowo wykonany montaż gwarantują całkowitą skuteczność działania.
“Dobrze dobrany produkt oraz fachowo wykonany montaż gwarantują całkowitą skuteczność działania.”
W przypadku kiedy sąsiadka z góry uporczywie dokarmia ptaki, montaż kolców na naszym parapecie na nic się nie zda. W takim wypadku pozostaje jedynie hasło: „przez edukację do sukcesu”. Czasem jednak problem tkwi nieco gdzie indziej, w mentalności ludzi, którzy myśląc, iż w ten sposób pomagają ptakom, tak naprawdę wyrządzają im niedźwiedzią przysługę, uzależniając je od pokarmu dostarczanego przez człowieka.
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie jest dozwolone
, prosimy jedynie o umieszczenie linka do źródła tekstu.