510 005 031
biuro@kolcenaptaki.pl

Kontrola ptaków? Dlaczego właściwie powinniśmy dbać o zahamowanie rozwoju populacji niektórych gatunków miejskich ptaków?

Co roku, na całym świecie miliony dolarów, a w Polsce setki tysięcy złotych wydawane są na sprzątanie i naprawę szkód wyrządzonych przez pewne gatunki ptaków, takie jak gołębie, mewy morskie czy wrony. Problem natury estetycznej nie jest ani jedynym, ani najważniejszym. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ptaki i ich odchody mogą rozprzestrzeniać ponad 60 znanych nam bakterii i wirusów. Niektóre z nich powodują choroby, które zbyt późno zdiagnozowane prowadzą nawet do śmierci. Nie trzeba nikogo więc chyba nikogo przekonywać jak ważna usuwanie nieczystości spowodowanych przez ptaki.

Kolejnym argumentem są szkody finansowe w budynkach mieszkalnych, obiektach przemysłowych, sprzęcie i maszynach powodowane przez ptaki. Bardzo często ptaki i ich gniazda powodują zakłócenia w działaniu instalacji wentylacyjnych czy klimatyzacjach, czyszczenie elewacji lub przeszkleń budynku z ptasich odchodów także nie należy do najtańszych przedsięwzięć. Bardzo często okazuje się więc, że inwestycja w zabezpieczenia przeciwko ptakom zwraca się już w pierwszym roku po ich instalacji.

“Nie chcemy likwidacji populacji gołębi czy innych ptaków, tym niemniej najważniejsza jest bioróżnorodność, a nie monokultura jednego gatunku ptaków. ”

Warto zwrócić uwagę, iż wybrany sposób odstraszania ptaków w jednym miejscu się sprawdzi, w innym zaś niekoniecznie. Zadaniem specjalisty, który doradza nam jak zabezpieczyć teren przed ptakami jest dobranie odpowiednich produktów do konkretnego budynku. Zazwyczaj, im większy budynek, tym trudniejszy orzech do zgryzienia, ale w końcu nie klient jest od znajdowania kompleksowych rozwiązań tego problemu.

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie jest dozwolone, prosimy jedynie o umieszczenie linka do źródła tekstu.