510 005 031
biuro@kolcenaptaki.pl

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o współpracy techników kolcenaptaki.pl z alpinistami naszej marki Evolution – Prace Wysokościowe w zakresie montażu budek lęgowych dla jerzyków, najwyższy czas na kilka słów o tym, co się działo i dlaczego akurat jerzyki. 

Jerzyki (Apus apus) są ptakami wędrownymi średniej wielkości, podobnymi z wyglądu do jaskółki, przylatują z Afryki wraz z początkiem maja, odlatują najczęściej w sierpniu. W warunkach miejskich gniazdują w zagłębieniach murów, otworach strychowych, pod dachówkami bądź innych zakamarkach budynku na wysokości przynajmniej 5 metrów. Żywią się głównie owadami, potrafią dziennie zjeść ich nawet kilkanaście tysięcy, dlatego też znane są jako „pożeracze komarów”. Termomodernizacja budynków wpływa na pogorszenie ich warunków siedliskowych, co prowadzi do zmniejszenia liczebności tych pożytecznych ptaków.

Organizatorem akcji montażu budek lęgowych jest krakowskie MPO wraz z bardzo pozytywnie zakręconą Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka. MPO dostarcza budki, które powstają z odzyskanych desek wyrzuconych na śmieci, zaś Asocjacja zajmuje się propagowaniem idei montażu tych budek oraz rozdysponowuje ich część, otrzymaną przez MPO. Firma Evolution – właściciel marki kolcenaptaki.pl postanowiło nieodpłatnie pomóc w montażu tych budek.

W ramach akcji, technicy Evolution oraz kolcenaptaki.pl zawiesili (póki co) 39 budek dla ptaków. 17 budek na budynkach ZBK przy ul. Przyzby oraz 22 budki na budynku administrowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową Piast przy ul. Chmiela. 

Akcja spotkała się z bardzo pozytywną reakcją mieszkańców. Fotorelacja z montażu budek wkrótce !