510 005 031
biuro@kolcenaptaki.pl

jerzyk czy jaskółka ? czym różni się jerzyk od jaskółki ? Patrzycie w niebo i zadajecie sobie te pytania ? Rozwiewamy wątpliwości.

W Polsce występują trzy gatunki jaskółek dymówka, oknówka i brzegówka. Dymóka i oknówka znacznie częściej występuje na obszarach wiejskich niż w miastach. Brzegówka natomiast zakłada gniazda w dolinach rzek.

Jaskółkę dymówkę od oknówki najłatwiej rozróżnić po kolorze grzbietowej strony kupra. U tej pierwszej jest czarny z granatowym połyskiem i nie różni się od reszty grzbietu. U jaskółki oknówki natomiast jest on biały w przeciwieństwie do reszty czarnego grzbietu. Dorosłe jaskółki dymówki mają bardzo charakterystycznie zakończony długimi widełkami ogon.

Jaki ptak lata nad blokami w mieście? Tym ptakiem jest jerzyk – Apus apus. Ptak ten na miejsca gniazdowania wybiera wysokie budynki miejskich osiedli. To właśnie stada jerzyków po przylocie do Polski, na początku maja są odpowiedzialne za ten charakterystyczny harmider za naszymi oknami.

Jerzyk jest jednolicie ubarwiony (szaroczarny). Jego sylwetkę charakteryzują długie, wąskie i sierpowato wygięte skrzydła. Jest też wyraźnie większy od jaskółek.

Jerzyk to ptak przystosowany do życia w powietrzu i tam właśnie spędza niemal całe swoje życie. To ptak bardzo pożyteczny i zupełnie nie szkodliwy jak np. gołębie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Żywi się między innymi komarami

Charakterystyczną cechą jerzyka, wyróżniającą go na tle innych ptaków jest budowa nóg. Większość ptaków (nieliczne wyjątki) ma skierowane dwa lub trzy palce do przodu, a pozostałe dwa lub jeden do tyłu. Ewolucja w przypadku jerzyków oczywiście postąpiła inaczej. Ptaki te wszystkie cztery palce mają skierowane do przodu. W momencie, gdy ptak znajdzie się na ziemi, zupełnie nie potrafi po niej stąpać, jak ma to miejsce w przypadku chociażby jaskółek.

Teraz, w okresie wylotu jerzyków z gniazd może się zdarzyć, że natrafimy na takiego „nieboraka” np. na chodniku lub trawniku. Jeżeli znajdziemy takiego „delikwenta” na ziemi i jest on w dobrej kondycji, wystarczy unieść go na wyprostowanej dłoni (dziobem skierowanym w kierunku czubka palców), a on po chwili wzbije się do lotu.

WAŻNE

  • Nie zostawiaj jerzyka na ziemi (u tych ptaków nie występuje etap rozwojowy zwany podlotem). Młode ptaki opuściwszy gniazdo nie są już karmione przez dorosłe jerzyki.
  • W żadnym wypadku nie podrzucaj jerzyka! Osłabiony ptak spadając na ziemię może doznać poważnego urazu.
  • W pełni wyrośnięty i gotowy do wypuszczenia jerzyk powinien mieć lotki (pióra skrzydeł) wystające po za sterówki (pióra ogona) min. 3 cm.
  • Jeśli ptak jest ranny lub nie może odlecieć skontaktuj się ze Strażą Miejską 986 – „eko patrol” na pewno Ci pomoże