Dziś z technikiem naszej firmy, Panem Maciejem, poruszymy temat niezbyt przyjemny, a już z całą pewnością nieczysty. Co zrobić, kiedy już gołębie zabrudzą nam balkon? Jak pozbyć się stada gołębi z nieużywanego od dawna poddasza? Jak bezpiecznie sprzątać ptasie odchody i dezynfekować miejsca zabrudzone?
Jak sprzątać ptasie odchody?
– Bezpiecznie 🙂
Co ma Pan na myśli?
– To znaczy z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Ptasie odchody są bardzo groźne dla zdrowia człowieka, w skrajnych przypadkach, zarażenie się roztoczami bądź pasożytami bytującymi w odchodach na przykład gołębi, może prowadzić nawet do śmierci.
– Niezbędne więc jest przede wszystkim zadbanie o własne bezpieczeństwo, najpierw skupmy się na nim, dopiero później na metodach sprzątania tych nieczystości. Załóżmy nieprzepuszczalne gumowe rękawiczki, jeśli sprzątamy balkon, na którym jest dużo odchodów, załóżmy worki foliowe na buty, mogą być też cienkie reklamówki „jednorazowe”, które wyrzucimy do worka, wchodząc z powrotem do mieszkania, unikniemy tym samym roznoszenia nieczystości w domu.
Konieczne jest zakładanie masek ochronnych?
– Tak, bezwzględnie. Maseczka przeciwpyłowa, która wystarczy nam przy uprzątaniu niewielkich ilości zabrudzeń kosztuje 2 złote, jeśli zanieczyszczeń jest więcej najlepiej przedzwonić do firmy, która się w tym specjalizuje lub samodzielnie kompletować akcesoria do sprzątania, ale jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych (za bardzo podstawowe elementy)
Jak sprzątać balkon z ptasich odchodów?
– W kolejności:
1. Zebranie wierzchniej warstwy za pomocą szufelki, łopatki
2. Czyszczenie mechaniczne za pomocą szczotki z włosiem plastikowym bądź metalowym, skrobaków metalowych/plastikowych
3. Spryskanie powierzchni środkiem chemicznym do czyszczenia, można użyć popularnych środków czyszczących na bazie alkoholu, kwasku cytrynowego bądź np. octu. Po spryskaniu powierzchni musimy odczekać kilka, kilkanaście minut, aż chemia zacznie działać
4. Czyszczenie mechaniczne ciąg dalszy
5. Czyszczenie wodą lub powtórzenie czyszczenia chemicznego i mechanicznego, aż do uzyskania pożądanego efektu
Czyli jest trochę pracy. Ile zajmuje takie czyszczenie?
– To zależy od ilości odchodów, wielkości balkonu, a także podłoża. Minimum kilkanaście minut, maksimum kilka godzin. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na fakt, że podłogę z płytek łatwiej doczyścić niż przykładowo betonową posadzkę.
Dlaczego tak się dzieje?
– Odchody ptasie są złożone między innymi z amoniaku i kwasu moczowego, a kwas reaguje chemicznie z powierzchnią i tworzy trudne do usunięcia bądź też w ogóle nieusuwalne wżery, stąd też trudno usunąć stare zabrudzenia z parapetów, drewnianych konstrukcji czy karoserii samochodów.
Dziękuję za rozmowę
– Ja również. Życzę wszystkim jak najmniej sprzątania 🙂