510 005 031
biuro@kolcenaptaki.pl

Czy potrzebna jest zgoda na siatkę?

Wielu z Was zadaje nam pytanie czy na montaż siatki potrzebne jest pozwolenie. Zgodnie z prawem budowlanym zabudowę balkonu należy zgłosić do miejskiego wydziału architektury. Ale czy na pewno? Zgoda na zabudowę balkonu potrzebna jest w momencie tzw. ciężkiej zabudowy, czyli np. montażu ścian czy okien. Jeśli mówimy o zabezpieczeniu balkonu siatką taka zgada nie jest potrzebna. Zabudowa jest lekka i można ją uznać za tymczasową, ponieważ w każdej chwili bez większych problemów taką siatkę można zlikwidować w ciągu kilkudziesięciu minut. Czy zatem możemy zamontować siatkę nie pytając nikogo o zgodę? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy budynek dodatkowo rządzi się swoimi prawami – mamy tutaj na myśli wewnętrzne regulaminy Wspólnot Mieszkaniowych czy Spółdzielni Mieszkaniowych, gdzie takie kwestie mogą być poruszone.
Jak to jest w praktyce? Często słyszymy od naszych klientów, że mają zgodę od zarządcy nieruchomości na montaż siatki balkonowej ALE: zarządca wymaga, aby montaż odbył się metodą bezinwazyjna, czyli bez wiercenia w elewacji i siatka musi być koniecznie w określonym kolorze, bo „wszyscy w bloku takie mają”. To tylko przykład z ostatnich dni, bo Zarządca wcale nie musi określać parametrów siatki, choć nie ukrywajmy, że bez wątpienia zależy im, aby zbytnio nie ingerować w elewację np. przez jej nawiercanie. Może chcenie na swoim balkonie zamontować siatę bezbarwną, aby nie rzucała się w oczy, a ze Spółdzielni dostaniecie pozwolenie na montaż siatki beżowej, bo sąsiad już taką ma…  Czy w takim razie pytać o zgodę zarządcę nieruchomości czy może zamontować siatkę na balkonie bez pozwolenia? Ta decyzja i jej następstwa należą już do Was. 
Za oknem wiosna także zapraszamy do naszego sklepu, gdzie uzyskacie fachową poradę dotyczącą montażu siatki balkonowej zarówno siatki dla kota czy siatki przeciw ptakom. Pamiętajcie również, że możecie u nas zamówić kompleksową usługę polegającą na zabezpieczeniu balkonu siatką, ale także zajmujemy się sprzątaniem nieczystości spowodowanych przez ptaki i dezynfekujemy powierzchnię balkonu.