510 005 031
biuro@kolcenaptaki.pl

6 sierpnia 2017r media obiegła informacja o pogryzieniu ośmioletniego chłopca przez owady. Zaobserwowane zaczerwienienia i ślady ugryzień na ciele dziecka zaniepokoiły jego rodziców, którzy udali się z synem do lekarza. Mimo wizyt u dwóch pediatrów matka nie dowiedziała się co pogryzło chłopca. Dopiero podczas sprzątania mieszkania kobieta znalazła martwe owady, które przesłała do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pracownicy Katedry Entomologii stwierdzili, że chłopiec został pogryziony przez obrzeżka gołębiego.

Kiedy już rozpoznano owada i mieszkańcy zdali sobie sprawę z zagrożenia zlecili sprzątanie i dezynfekcję balkonu z zanieczyszczeń spowodowanych przez ptaki, dodatkowo dezynfekcji zostało poddane mieszkanie. Po jakimś czasie administracja budynku ponownie zleciła dezynfekcję elewacji i ternu w około budynku, a na gzymsach, parapetach i krawędzi dachu pojawiły się kolce przeciwko gołębiom.
Jest to kolejny opisany i nagłośniony przypadek pogryzienia człowieka przez obrzeżki gołębie. Podobna historia wydarzyła się w jednym z poznańskich komisariatów, gdzie pogryzionych zostało 27 policjantów.

Ten groźny dla ludzi pajęczak występuje w miejscach gniazdowania ptaków. Warto mieć świadomość zagrożenia związanego z obecnością gołębi na balkonie czy parapecie mieszkania. Dla właścicieli i zarządców nieruchomości, wydatek na profesjonalne zabezpieczenie budynku przed ptakami to nie tylko ochrona elewacji, lecz także, a może przede wszystkim ochrona zdrowia mieszkańców. Warto również zadbać o profesjonalne sprzątanie balkonów czy poddaszy, które nie polega jedynie na zebraniu odchodów i nieczystości ale również na ich utylizacji oraz dezynfekcji sprzątanych miejsc.